Kira Kontratı Örneği

Kira Kontratı Örneği


Kira Sözleşmesi Örneği Nasıl Olmalı?

Kira kontratı ya da kira sözleşmesi örneği nasıl olmalı diyorsanız bu içeriği dikkatle incelemelisiniz. Kira sözleşmesine dair birçok bilgi bu sayfada yer alıyor. İşte kira sözleşmesi hakkında bilgiler…

Neden kira kontratı yapmalıyız?

Mülk sahibi ile kiracı arasında yapılacak olan kira kontratı büyük önem taşır. İmzalanan kontrat ile her iki tarafın da hakları yasal olarak güvence altına alınır. Ayrıca iki taraf arasında gelecek dönemde yaşanacak anlaşmazlıkların önüne de kira kontratı ile geçilebilir.

Kira kontratı nasıl doldurulur?

Mülk sahibi ile kiracı arasında yapılan kira kontratı 3 bölümden oluşur.

  • Kiralama ile ilgili bilgiler

Bu bölümde karşımıza kiralanacak olan mülkün cinsi, adresi, mülk sahibi ile kiralanacak yerin adresi ve iletişim bilgileri, kiralama sürecinin başlangıcı ve bitişi ile birlikte kira bedeli çıkar. Bu bölümün kesinlikle eksiksiz bir şekilde doldurulması gerekir.

  • Kiralanan mülk ile birlikte teslim edilen demirbaşlar

Kiraladığınız mülk ile belli başlı demirbaşları da sahiplenmiş olursunuz. Bunlar arasında kombi, elektrik ve su sayaçları yer alır. Kiraladığınız mülkün aidat bilgileri, depo ve posta kutusunun anahtarları da bu bölüme yazılır.

  • Kira Sözleşmesi Genel koşullar

Bu bölüme ilk iki bölüm dışındaki tüm bilgiler maddeler halinde yazılır. Mülk içinde yapılacak tadilatlar, kiranın yatırılacağı banka hesabı gibi bilgiler genel koşullar arasına yazılabilir. Kontratı ikişer nüsha olarak doldurmanız gerekiyor. Nüshalardan biri kiracıda diğeri ise mülk sahibinde kalmalıdır.

Kira kontratı doldururken nelere dikkat edilmeli?

  • Kira kontratı imzalamadan önce karşınızdaki kişinin mülk sahibi olup olmadığından emin olun. Eğer karşınızdaki kişi mülk sahibi değilse noter aracılığı ile verilmiş bir vekaleti olup olmadığını mutlaka kontrol edin.
  • Kira kontratında yazan adres ile kiralayacağınız mülkün adresinin aynı olduğundan emin olun.
  • Gelecek dönemlerde herhangi bir sorun yaşamamak adına kira başlangıç dönemini ve kira artış dönemini kesin olarak belirlemekte fayda var.
  • Kira kontratında hem kiralayan kişinin hem de mülk sahibinin T.C. kimlik numarası yer almalıdır.
  • Eğer bir kefiliniz varsa kira kontratını kefiller huzurunda imzalamalısınız. Kira kontratının her sayfasında her iki tarafın da imzası yer almalıdır.
  • Kira kontratına, kira bedelinin yatırılacağı banka hesap bilgilerini ve paranın ne şekilde yatırılacağını detaylı bir şekilde yazın. Kira bedeli havale veya eft olarak gönderilecekse “2018 Yılı Ocak Ayı Kira Bedeli” şeklinde bir açıklama ile göndermelisiniz.
  • Kira kontratında depozitonun ne için verildiği ve hangi şartlarda iade edileceği kesin bir dille belirtilmelidir.